Veľké a malé

Autor: Naďa Mitanová | 1.4.2018 o 13:54 | (upravené 1.4.2018 o 16:21) Karma článku: 0,00 | Prečítané:  100x

Veľké veci. Sľúbil si... Čakáme...Všetci... Ale ako rozoznať ich veľkosť? Veď veľké veci rastú z najmenších; v krehkej škrupinke, v bunke, v jadierku z jablka, v jasličkách.

Ďakujem, že veci také skryté, sú tak nesmierne dôležité.  (Kto by to bol povedal, že v miniatúrnej DNA z konského chvosta je skrytý návod na stavbu celého, živého koňa? To je premňa veličizná vec!)

Otvor mi oči, aby som si všimla veci, ktoré sa  môžu, ale nemusia stať veľkými – volania o pomoc, také tiché, že zostávajú nevypočuté, (sotva badateľné) priateľské gestá, skupinky – spoločenstvá ľudí, ktorí sa nemusia zísť, rastlinky (budúce záhrady), ktoré zatiaľ iba klíčia, a ľahko ich možno nepoliať, či možnosť uvoľnenia miesta inej osobe.

Otvor mi oči, Ty, Veľký, aby som videla veľké veci v dejinách; keď si raz visel na kríži ako vrah; kto vtedy vedel aká je to veľká „vec“? Spravodlivý Otec nemohol nechať zlo nepotrestané; nuž si Ty, Syn, zostúpil medzi nás, zniesol trest a vyhlásil amnestiu. Aj pre mňa; keď sa vzdám svojej pokrútenej spravodlivosti, a prijmem Tvoju ako dar, čistý pestrofarebný plášť, (dosť veľký pre kohokoľvek.)

Keď Ťa Peter s Jánom v hrobe nenašli, to bolo najväčšie prázdne miesto na svete; nabité otázkami. Dýchol si na nich pokojom, pripravil raňajky a naplnil si im sieť rybkami; bez ovácií, po svojom...(nebolo to veľké huncútstvo?)
Mali istotu, ktorá im priniesla aj prenasledovanie, no strach nad nimi stratil moc.
Kiežby som pochopila veľkosť týchto vecí a ich nevtieravosť. Nestal si sa križiakom, ale ukrižovaným. A predsa víťazom - nad smrťou. 
Zahataj, prosím, dvierka strachu v mojom živote a veď ma k veľkým veciam, aj keby sa druhým zdali akokoľvek nepatrné.
Daj, nech vidím v každom, naoko všednom dni, jeho obrovský potenciál. 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ROZHOVOR S DAVIDOM ENGELSOM - FÓRUM

Belgický historik: Čaká nás čo Rimanov v prvom storočí pred Kristom

K vláde majú prísť autoritárske režimy.


Už ste čítali?